Banány


Banány jsou nejrozšířenějším druhem ovoce na světě a pro miliony lidí také nejoblíbenějším. My v Chiquitě se zaváděním stále nových a „čistých“ pěstitelských postupů a přepravních systémů snažíme o neustálé zvyšování jejich kvality.

A právě díky péči, kterou banánům věnujeme, mají tu jedinečnou krémovou konzistenci a tak skvěle chutnají.
 
 


Banány pocházejí z jihovýchodní Asie. Největším světovým producentem tohoto ovoce je Indie, ale jejich pěstování je rozšířeno i v tropických oblastech
v okolí rovníku, jako například na karibských ostrovech a ve Střední Americe, kde průměrná teplota činí kolem 27°C a vlhkost vzduchu je obzvlášť vysoká.

Momentálně nejpoužívanější komerční odrůdou je Cavendish, ale banánových odrůd je spousta, odhady se pohybují mezi 400 až 1 000.
  • banánová slupka se skládá z buněčné tkáně obsahující fenolovou sloučeninu, která banánům propůjčuje jejich typické žluté zabarvení?
  • banány zrají díky procesu, během něhož dochází k přeměně škrobů na cukry, a to se stane pouze tehdy, neklesne-li teplota pod jistou hranici? Je tedy vhodné banány uchovávat mimo lednici, abyste mohli naplno ocenit jejich typickou tropickou chuť.
  • vnitřní část banánové slupky je skvělá k čištění a impregnaci kožených rukavic, tašek a bot?
Energie (kcal) 89   Vitamíny (mg)     Minerály (mg)  
Bílkoviny (g) 1.09  
Vitamín B3
0.67  
Železo
0.26
Tuky (g) 0.48  
Vitamín B5
0.33  
HOŘČÍK
27
Sacharidy (g) 22.84  
Vitamín B6
0.37  
Fosfor
22
z nichž cukrů 12.23  
Vitamín B7
0.37  
Draslík
358
Vláknina (g) 2.4  
Vitamín C
8.7  
Sodík
1
               
* hodnoty na 100 g ovoce